Iš blynų istorijos. Kilmė, įdomybės, receptai. Padidinti

Iš blynų istorijos. Kilmė, įdomybės, receptai.

Nauja prekė

 • Sudarytojas Asta Veverskytė
 • Formatas (mm) 175x222
 • Įrišimas kietas
 • Psl. 152+12
 • ISBN 978-5-417-01031-6
 • Leidimo metai 2011
 • Leidykla „Mintis"

Smulkiau

6,10 €

Charakteristikos

ISBN / EAN978-5-417-01031-6
Leidimo metai2011
SudarytojasAsta Veverskytė
Įrišimaskietas
Psl.152+12
Formatas (mm)175x222
Leidykla„Mintis"

Apie prekę

Ši knyga – tai priminimas, kokios kūrybingos būna moterys, kai reikia greitai ir skaniai pamaitinti šeimą. Čia sudėti pamąstymai, istoriniai faktai ir pasakojimai, bendros valgių gaminimo taisyklės, receptai ir kitokios įdomybės apie blynus. Knygos pradžią peržiūrėti čia.

 • Daugiau kaip 100 lietuviškų blynų receptų
 • Istoriniai įvairių kraštų blynų ir jų „giminaičių“  receptai

 

Ir tai yra tik maža dalelė žinių apie kasdienybės įvairovę ir neišsenkantį žmonijos kūrybingumą. Juk kai taip stabtelni šalia blyno – pasaulis prasiplečia, pagilėja...

Kai būsime nusiminę, išsikepkime blynų iš to, ką rasime virtuvės lentynose: žiupsnelį miltų, gal kruopų, gabalėlį sūrio, uogienės... Sukvietę šeimą ir draugus, prisiminkime, kad šis valgis jau tūkstančius metų gaminamas, ir pasidžiaukime, kad gyvename labai turtingu laikotarpiu. Dar XX amžiaus pradžioje iš didelio nepritekliaus kai kada blynai buvo kepami ant vaško, nes neturėta riebalų.

Su kuo sklindžius kepsi, toks ir pats tapsi.
Lengvas darbas –  tinginystė, plonas blynas –  smagurystė.
Ten pieno upės teka ir namų stogai sklindžiais dengti.
Kas daug plepa – blynus ant vandens kepa.
Kas pirmas kelias, tam pirmas blynelis.

Liaudies išmintis

 

Trumpa ištrauka:

Pratarmė arba pirmas blynas

Žmonijos ir maisto istorija neatsiejama. Pasakodami žmonijos istoriją, pirma turėtume  išsiaiškinti, ką ji valgė ir kaip klajojo ieškodama maisto, kur gyveno. Kiekvienos šalies maitinimosi kultūra susiformavo per ilgus amžius, kintant gamtinėms sąlygoms, klimatui, perimant kitų tautų maisto ruošimo tradicijas. Juk ne veltui filosofas Liudvikas Fojerbachas sakė: „Žmogus yra tai, ką jis valgo“. Taigi į maisto istoriją galima pažvelgti įvairiausiais aspektais – tai ne vien receptai.

Per amžius tobulėjusi, daug pasiekusi, kai kuriais aspektais užmiršta, kai kuriais – transformuota ir šiuolaikiškai pakitusi, virtuvės alchemija gyva. Kasdien vyksta kūrybinės naujų galimybių paieškos skonio ir estetikos labirintuose. Vis tikimasi surasti dar vieną, pasaulyje neiškepto blyno galimybę. Mūsų kasdienis patiekalas „blynas“ atveria skirtingas suvokimo galimybes: tai ir istorija, kalba, kultūra, etnografija,  chemija, ekonomika, ekologija, ir pagaliau estetika bei etika ar galiausiai kūryba ar būdas įveikti krizę ir dar daugiau.

Ši knygelė – tai priminimas, kokios kūrybingos yra moterys, kai reikia greitai ir skaniai pamaitinti šeimą. Čia sudėti pamąstymai, istoriniai faktai ir pasakojimai, bendros maisto gaminimo taisyklės, receptai ir kitokios įdomybės apie blynus. Taip pat tarp įvairiausių dienos darbų ir darbelių kilusios paprastos įžvalgos, kad ir kasdieniški, tokie, rodos, nereikšmingi, nepastebimi buities daiktai, elementai, rakandai, maistas – turi istoriją, tradicijas, keliauja iš kartos į kartą, iš tautos į tautą...  Tos įžvalgos virto savotišku keleto mėnesių blynų tyrimu – pirma iš smalsumo, paskui vienas atradimas sekė kitą, kol sugulė pastraipomis lyg blynų rietuvė.

Ši knygelė – tai tik bandymas rieškučiomis susemti mažą dalelę žinių apie kasdienybės įvairovę ir neišsenkantį žmonijos kūrybingumą. Juk kai taip stabtelni šalia blyno – pasaulis prasiplečia, pagilėja. Ši knygelė skaitytoją kviečia stabtelėti ir prisiminti archajišką blynų praeitį ir pasidžiaugti, kad gyvename labai turtingu laikotarpiu. Nes dar XX amžiaus pradžioje iš didelio nepritekliaus kai kada blynai buvo kepami ant vaško, nes neturėta riebalų.

Atsiliepimai

Parašyti atsiliepimą

Iš blynų istorijos. Kilmė, įdomybės, receptai.

Iš blynų istorijos. Kilmė, įdomybės, receptai.

 • Sudarytojas Asta Veverskytė
 • Formatas (mm) 175x222
 • Įrišimas kietas
 • Psl. 152+12
 • ISBN 978-5-417-01031-6
 • Leidimo metai 2011
 • Leidykla „Mintis"

19 kitos prekės toje pačioje kategorijoje: